Tematu ubezpieczeń ciąg dalszy: Ubezpieczenie OC posiadacza koni. O co w tym chodzi?

Ubezpieczenie OC posiadacza konia/koni

Ma ono za zadanie pokryć ewentualne szkody jakie może wyrządzić nasz 4-kopytny podopieczny. A koń jaki jest to każdy wie, a w szczególności jego właściciel… Ucieczki z padoków kończące się w najlepszym przypadku, popasem na uprawach sąsiada, w najgorszym spowodowaniem na drodze wypadku z udziałem samochodu. Tak jak właśnie było to w tym przypadku: Dwa konie zginęły na drodze

Posiadając konia lub konie jesteśmy za nie odpowiedzialni, czyli musimy tak sprawować nad nimi opiekę, aby nie wyrządzały szkód osobom trzecim, zarówno jeśli chodzi o szkody materialne jak i na zdrowiu, a nawet życiu człowieka. Jeżeli jednak już dojdzie do takiej sytuacji, na przykład podczas wyjazdu w teren nasz koń kopnie samochód, koło którego przejeżdżaliśmy lub spłoszony, z jeźdźcem lub bez, staranuje grzybiarzy albo stratuje uprawy, bądź ogródek, zobowiązani jesteśmy do pokrycia strat do jakich nasz koń się przyczynił. I na tym właśnie polega rola ubezpieczenia OC posiadacza konia, że owe straty zostaną pokryte z tego ubezpieczenia. Koszt ubezpieczenia jest stosunkowo niewielki, a zarysowany lakier lub urwane lusterko w fordzie mustangu może poważnie naruszyć już i tak mocno nadwyrężony budżet właściciela konia.

Rynek ubezpieczeniowy oferuje szeroką gamę tego typu ubezpieczeń. Który produkt wybrać? To już zależy od roli jaką koń pełni w naszym życiu.

Gdy posiadanie konia jest prywatnym hobby i użytkujemy go rekreacyjnie wyłącznie dla własnych celów, to najprostszym wyjściem jest Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, w którego zakres wchodzi OC posiadacza koni, i praktycznie każde towarzystwo ma taki produkt w swojej ofercie. W zależności od firmy jest to w standardzie lub trzeba wykupić specjalną klauzulę. Cena takiego ubezpieczenia zaczyna się już od 75zł/rok i jest niezależna od liczby posiadanych koni. Jedynym warunkiem jest niezarobkowe użytkowanie koni. I uwaga, w większości przypadków ubezpieczeniu nie podlegają konie użytkowane zaprzęgowo nawet na własny użytek oraz nie obejmuje zdarzeń podczas wyjazdów na zawody czy pokazy/wystawy.

Inną opcją z szerszym zakresem ochrony jest ubezpieczenie OC posiadacza konia zakupione przy dowolnym wariancie Ubezpieczenia Koni. Taką propozycję oferuje firma Concordia. Czyli ubezpieczając naszego konia w dowolnym wariancie, nawet tym najtańszym za 100zł, możemy za dodatkową opłatą wykupić ubezpieczenie OC posiadacza konia, również w zakresie użytkowania zaprzęgowego jak i podczas udziału w zawodach i wystawach. I nie ma znaczenia czy koń jest użytkowany zarobkowo czy nie. Wadą tej opcji jest przynależność ubezpieczenia wyłącznie do danego ubezpieczanego konia, czyli mając więcej koni należałoby do każdego konia wykupić osobne ubezpieczenie. Więcej o ubezpieczeniach koni możecie przeczytać tutaj: Ubezpieczenia koni cz.I

W sytuacji kiedy użytkujemy konie zarobkowo i mamy ich kilka, czyli nie opłaca nam się ubezpieczać każdego konia osobno, to wyjściem jest zabezpieczenie się nieobowiązkowym ubezpieczeniem OC działalności gospodarczej. Oferta ubezpieczeniowa dla firm jest bardzo szeroka i zróżnicowana zarówno pod względem ceny jak i zakresu odpowiedzialności. Kluczem jest tutaj dobranie odpowiednich kodów PKD do zakresu prowadzonej działalności. Uwaga, firmy o bardzo zróżnicowanej działalności mogą wymagać różnych ubezpieczeń i nie zawsze rozwiązanie znajdziemy w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym. Niektóre towarzystwa mogą po prostu nie chcieć ubezpieczyć niektórych rodzajów działalności np. związanych z transportem… Jednak ograniczając się do działalności szkółek jeździeckich wysokość składek ubezpieczeniowych zaczyna się od 200zł/rok na sumę ubezpieczenia 100tys zł.

Jeśli prowadzicie ośrodek jeździecki na bazie gospodarstwa agroturystycznego to firma TUW ma bardzo fajną ofertę pod nazwą „Bezpieczna Zagroda”. Jest to cały pakiet ubezpieczeń dla gospodarstwa, m. in. OC rolnika, ubezpieczenia budynków i maszyn, upraw, plonów i zwierząt, oraz właśnie działalności agroturystycznej. Ochronie podlegają takie usługi jak: nauka jazdy konnej, przejażdżki bryczką, kuligi, usługi noclegowe i żywieniowe oraz tj. wypożyczanie rowerów, użytkowanie kortów tenisowych i inne. Aby skorzystać z ubezpieczenia OC działalności agroturystycznej, wystarczy zdecydować się na ubezpieczenie dowolnego budynku gospodarczego na wypadek pożaru i innych zdarzeń losowych. Oczywiście można wykupić cały pakiet lub poszczególne jego części. Jest to dobre rozwiązanie dla małych przydomowych stajni, których zakres działalności jest bardzo ograniczony oraz tam gdzie jazdy prowadzone są w zamian za drobną pomoc czy marchewki dla konia. Uwaga, OC rolnika nie obejmuje ochroną zdarzeń związanych z użytkowaniem koni rekreacyjnych, gdyż nie jest to produkcja rolna.

Posiadanie koni nawet w celach rekreacyjnych bezpośrednio i pośrednio powiązane jest z działalnością rolniczą. Dlatego wybierając ubezpieczenie OC związane z końmi dobrze jest się pokierować doświadczeniem towarzystw ubezpieczeniowych w branży rolnej. Najbardziej zorientowanymi firmami na agrobiznes są towarzystwa Concordia i TUW.

Specyficzną sytuacją jest ta kiedy trzymamy naszego konia w pensjonacie dla koni. Mamy tutaj dwa rodzaje odpowiedzialności. Co do zasady za takiego konia odpowiada właściciel hotelu, który za opłatą sprawuje nad nim opiekę zatem też kontrolę. I to właśnie pensjonat powinien się zabezpieczyć odpowiednią polisą OC zgodną z prowadzoną działalnością. Jednak gdy właściciel konia bierze go pod swoją opiekę, czyli na przykład dosiada go i wyrusza na przejażdżkę, to za konia odpowiada już jego właściciel, a nie „hotel”, i ta sytuacja już wchodzi zakres ubezpieczenia OC w życiu prywatnym.

Niestety żadne z towarzystw nie stworzyło produktu uniwersalnego, jeśli chodzi o ubezpieczenie OC posiadacza koni, w pewnym stopni zakres ubezpieczenia samego konia daje taką uniwersalną ochronę, ale przy posiadaniu większej ilości koni mija się to z celem. Dlatego ja posiadając 8 koni i prowadząc tylko sezonowo działalność ośrodka jeździeckiego korzystam z dwóch ubezpieczeń OC dla firmy i OC w życiu prywatnym. Łączny koszt to 390zł przy sumie ubezpieczenia 100tys zł.

Jeśli zainteresował Cię temat, chcesz się dowiedzieć więcej śmiało pisz na maila lub na mój profil na FB lub ubezpieczeniowy funpage. Wolisz dzwonić, nie ma problemu 665 509 949. Znajdziesz mnie też w biurze w Radziejowie przy ul. Parkowej 3.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *